Pievienojies youtube kanālamPievienojies intagram kanālam

Neatkarīgais izplatītājs
Coral Club

Pēdējo reizi atjaunināts 10.07.2022

Riekstu un graudaugu mērcēšana

Riekstu un graudaugu mērcēšana

Riekstus sāku mērcēt visai nesen, jo nekad nebiju iedomājusies, ka tas ir jādara! Un beidzot varu tos normāli arī ēst un nebaidīties par vēdergraizēm! Ceru, ka arī jums noderēs šis materiāls, ko apkopoju.

Šīs dabas veltes, kas ir ļoti vērtīgas mūsu organismam (satur vērtīgās nepiesātinātās taukskābes (rieksti), vitamīnus, šķiedrvielas, minerālvielas) daba ir veidojusi tā, lai tie spētu izdzīvot ekstremālos apstākļos. Šie dabas aizsardzības mehānismi ietver enzīmu (aizkuņģa dziedzera fermentu) inhibitorus un toksiskas vielas.

Iespējams, tādēļ esat pamanījuši, ka pēc riekstu, graudaugu, sēkliņu lietošanas uzturā ir smaguma sajūta, vēdergraizes, vēdera pūšanās un tml.

Tieši tādēļ pirms lietošanas ir svarīgi tos AKTIVIZĒT, jeb padarīt mūsu organismam daudz vieglāk pārstrādājamus un pieejamus produktos esošās minerālvielas un citas uzturvielas.

Inhibitori un toksiskās vielas, kas atrodamas riekstos, graudaugos, sēklās (un arī pākšaugos) ir fermentu inhibitori, fitīnskābe, tanīni u.c. Visi šie produkti satur fitīnskābi, kas savienojas ar kalciju, magniju, dzelzi, varu un cinku un bloķē to uzsūkšanos.

Riekstu un graudaugu mērcēšanas iemesli

Riekstus, graudaugus un sēklas jāmērcē lai:

 • neitralizētu fitīnskābi, tanīnus un enzīmu inhibitorus;
 • veicinātu noderīgo fermentu izstrādi;
 • palielinātu riekstos, graudaugos esošo vitamīnu daudzumu – īpaši B grupas vitamīnus;
 • padarītu olbaltumvielas vieglāk pārstrādājamas un asimilējamas;
 • novērstu minerālu deficītu un kaulu trauslumu;
 • palīdzētu neitralizēt toksīnus zarnu traktā un novērstu dažādas veselības problēmas.

Mērcēšanai ieteicamais laiks parasti ir no 7 līdz 12 stundām, sēklām kā ķirbju un saulespuķu sēklām pietiek ar 4-6 stundām. Cietākus riekstus kā mandeles, Brazīlijas riekstus, lazdu riekstus, valriekstus, makadāmijas riekstus ieteicams mērcēt vismaz 12h, bet vislabāk visas 24h. Indijas riekstus var mērcēt uz nakti.

Ja vēlies, lai rieksti saglabā savu kraukšķīgumu, pēc mērcēšanas uzber tos uz pannas, noklātas ar cepamo papīru, un uz ļoti zemas temperatūras (līdz 60° grādiem), ļauj riekstiem izžūt, ik pa laikam tos apmaisot. Tas aizņems vairākas stundas, bet šādā veidā netiks traumētas riekstos esošās nepiesātinātās taukskābes. Šis process vēl vairāk palielinās riekstu bioaktivitāti organismā, citiem vārdiem, tie būs vēl vieglāk asimilējami.

Svarīgi riekstus izkaltēt pilnībā, jo citādā gadījumā, tie var sākt pelēt un viss darbs vējā. Par to vari pārliecināties, kaltēšanas procesā nodegustējot riekstus – ja tie ir perfekti kraukšķīgi – tad gatavi!

Rieksti tiek ieteikti mērcēt sālsūdenī, jo sāls atdzīvina enzīmus riekstos, kas palīdz sašķelt anti-vielas. Pretēji riekstiem, pākšaugus un graudaugus būtu jāmērcē nedaudz skābenā vidē (ar etiķi vai citrona sulu), jo tie satur cita tipa antivielas.

Izvēlamies produkciju apdomīgi

Konvencionāli (ķīmiski) audzētie rieksti var saturēt vēl visādus brīnumus – ķimikālijas (pesticīdus, fungicīdus), ĢMO, iepakošanas procesā radušos piemaisījumus un hidrogenētās eļļas. Ņemot vērā, ka riekstos ir daudz tauku, tie ir kā sūklis, kas arī uzsūc šīs visas pielietotās ķimikālijas. No riekstiem Indijas, pistācijas un zemesrieksti ir no tiem, par kuriem ir atzīmēts, ka tiem ir lielāka pesticīdu slodze nekā citiem. Jo īpaši zemesrieksti, kas tiek audzēti zemē, un tiem var būt lielāka pesticīdu un pelējuma iedarbība. Tāpēc pie iespējas labāk izvēlēties organiskos riekstus.

Paturiet prātā, ka lielāko daļu graudu audzē, izmantojot daudz pesticīdu. Lielākā daļa šīs ķīmiskās vielas gan nenonāk uz mūsu pusdienu šķīvja, bet īpašu uzmanību gan vajadzētu pievērst rīsiem, jo tie bieži atrodas stāvošā ūdenī un ir konstatēts, ka tajos ir augsts neorganiskā arsēna līmenis.

Riekstu un graudaugu mērcēšanas instrukcija

Riekstu un graudaugu mērcēšana

 1. Vēlams filtrētā un tīrā ūdenī izšķīdināt 0,5 – 1 tējk. sāls uz glāzi riekstu. Ar šo šķidrumu pārlej riekstus, kurus aktivizēsi. Vēlams šo procesu veikt stikla bļodā vai burciņā). Vairākos avotos minēts, ka ūdenim tomēr ir jābūt siltam, lai neitralizētu inhibitorus.
 2. Riekstus mērcē vidēji līdz 12 stundām.
 3. Kad rieksti izmērcējušies, nolej ūdeni un vēlreiz noskalo ar tīru ūdeni.
 4. Ja recepte nepieprasa un nav iebildumi, tad vari šādus riekstus arī ēst tūliņ, gatavot vegāniskos sierus un kūkas un uzglabāt pāris dienas ledusskapī, tomēr, lai tie uzglabātos ilgāk, vēlams izkaltēt.
 5. Ja pieejams dehidrators, tad ideāli. Bet, ja cepeškrāsns – izvēlies zemāko iespējamo temperatūru (līdz 60 grādi) un, ik pēc pāris stundām apmaisot, kaltē tos tur. Krāsns nav jātur nemitīgi ieslēgta, tomēr pārliecinies, lai tā ir silta.
 6. Rezultāts – kraukšķīgi un veselīgi rieksti! Uzglabā tos ledusskapī vai saldētavā.

Ja pēc mērcēšanas pamani, ka rieksti ir sākuši mazliet dīgt – perfekti, tas apliecina to ka tie ir dzīvi un aktīvi!

Graudaugus mērcē, pievienojot ūdenim citronu vai ābolu etiķi (dažādos avotos dažādi ieteikumi, var mērcēt arī vienkārši tīrā ūdenī). Jo mazāka izmēra ir graudaugs, jo mazāku laiku jāmērcē. Galvenais, lai beigās skalojot, ūdens ir tīrs – caurspīdīgs, nevis balts vai brūngans.

Ja jums ir kādi jautājumi, sazinieties ar mums.

UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEAIZVIETO PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU. KĀ ARĪ, UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEĀRSTĒ.
Green decorative leaf
Back to top