Pievienojies youtube kanālamPievienojies intagram kanālam

Neatkarīgais izplatītājs
Coral Club

Pēdējo reizi atjaunināts 02.05.2023

Signāli par ūdens trūkumu organismā

ūdens trūkums organismā, atūdeņošanās pazīmes, dehidratācija simptomi

Normālas organisma darbības laikā ķermeņa signāli par ūdens trūkumu izpaužas kā slāpes, bet ne vienmēr ir jāvadās pēc ķermeņa reakcijas vien.

Organisms signālus par ūdens trūkumu var arī nedot, jo cilvēki savas slāpes apslāpē, lietojot šķidros produktus (sulas, kafiju, tēju, bezalkoholiskos dzērienus un alkoholiskos dzērienus utt.), pie tam aizmirstot dzert parastu, tīru ūdeni.

Kāpēc tīra, sārmaina, bioloģiski pieejama ūdens lietošana ir tik svarīga?

Ūdens trūkums organismā veicina svarīgu vielmaiņas procesu traucējumus, kavē toksīnu izvadīšanu un izraisa dehidratāciju. Krasas dehidratācijas iemesls var būt sakarsis, vējains laiks, paaugstināta ķermeņa temperatūra, slimība, pastiprināta svīšana, caureja, vemšana utt.

Vēl bīstamāks ir pastāvīgs ūdens trūkums, jo cilvēka organisms ar laiku pārkārtojas, un ūdens trūkums kļūst pat nejūtams. Turklāt, ja organismā pastāv krass ūdens trūkuma risks, ievērojami pasliktinās arī pašsajūta.

Visbiežāk par ūdens nepieciešamību mēs lasām rakstos, kur tiek runāts par lieko svaru. Bet izrādās ne mazāk, ja ne vairāk tas nepieciešams ir veselības saglabāšanai.

Izdzertā ūdens daudzumam jāseko pastāvīgi. Jo vecāks cilvēks kļūst, jo vieglāk ķermenis zaudē ūdeni, tāpēc ar gadiem izdzertā ūdens daudzums ir jāpalielina.
Atceries, ūdens trūkuma dēļ izraisītie bojājumi organismā netiek novērsti ātri, tāpēc nevajadzētu cerēt uz to, ka, tiklīdz tu sāksi lietot pietiekošu ūdens daudzumu, visi simptomi, nekavējoties izzudīs, bet, lai problēmas vairs neatgrieztos, ir jāizveido savs ūdens lietošanas režīms un tas ir arī jāievēro.

Dehidratācijas pazīmes

Mēs visi zinām, ka ūdens mums ir dzīvībai nepieciešams. Tomēr daudzi nezina, kādi ir simptomi, kas var liecināt, ka organismam trūkst ūdens, jeb sākusies atūdeņošanās.

Noteikt to, vai organisms saņem pietiekošu ūdens daudzumu, palīdzēs sekojošas pazīmes:

🔸 Sausuma sajūta mutē. Šis ir pirmais mūsu organisma signāls, ka ūdens patēriņš ir zemāks par nepieciešamo. Tādu šķidrumu lietošana, kā, piemēram, sulas, kafija vai tējas, nepieciešamo līmeni atjaunot nepalīdzēs. Organismam nepieciešams tīrs ūdens!

🔸 Ādas sausums. Ādas stāvoklis ir ļoti tieši saistīts ar to, ko mēs ēdam vai dzeram. Tāpēc, ja ir parādījušās sausas ādas pazīmes, vairumā gadījumu tas nozīmē, ka tavam organismam trūkst ūdens.

🔸 Spēcīgas slāpes. Parasti šāda parādība, kad tu izdzer daudz ūdens, bet slāpju sajūta nepāriet, ir īslaicīga. Šis stāvoklis liecina vairs ne par nelielu ūdens trūkumu organismā, bet gan par spēcīgu dehidratāciju, un tādējādi organisms cenšas kompensēt deficītu. Iemesls šādam stāvoklim var būt alkohola lietošana.

🔸 Sausuma sajūta acīs. Var būt arī neliela nieze, dažreiz acu baltumos pieplūst asinis. Tas ir saistīts ar asaru kanālu izžūšanu ūdens trūkuma dēļ, un tas acīm var radīt lielu kaitējumu. Šim simptomam īpaša uzmanība jāpievērš cilvēkiem, kuri valkā kontaktlēcas.

🔸 Urīna daudzuma samazināšanās un tā krāsas nomaiņa uz tumšāku. Vispārpieņemta urīna daudzuma norma nepastāv, jo katra cilvēka ķermenis tas ir individuāls, tomēr, ja tu pamani urīna daudzuma un krāsas izmaiņas, ir vērts pievērst uzmanību tam, cik daudz ūdens tu patērē.

🔸 Sirdsdarbības ritma un pulsa ātruma izmaiņas. Tas notiek tāpēc, ka asinis kļūst biezākas, jo ūdens trūkuma dēļ organismā, asinis zaudē savu plūstamību un tās cirkulācijas ātrums samazinās. Tas viss palielina slodzi uz sirdi un nelabvēlīgi ietekmē orgānu piesātinājumu ar skābekli, kas vēlāk var izraisīt nopietnas slimības.

🔸 Sāpes locītavās. Tās izpaužas daudziem cilvēkiem, neatkarīgi no vecuma. Tās var rasties arī pēc treniņa vai būt pastāvīgas. Skrimšļaudu sastāvā visvairāk (aptuveni 80 procenti) ir ūdens, kas ir nepieciešams locītavu aizsardzībai no savstarpējas berzes, tāpēc ūdens trūkuma dēļ locītavās var parādīties sāpes.

🔸 Muskuļu masas samazināšanās. Muskuļos vairāk nekā 50 procenti ir ūdens. Un ūdens trūkuma organismā dēļ tā apjoms samazinās ne tikai asinīs, skrimšļu audos, bet arī katrā šūnā, tai skaitā arī muskuļu šūnās. Tāpēc, sporta nodarbību vai citas slodzes laikā ik pa laikam, kaut vai nelielos daudzumos, ieteicams dzert tīru ūdeni.

🔸 Hronisks miega trūkums un pastāvīgs nogurums. Šie ir palielinātas asins viskozitātes un skābekļa trūkuma simptomi, kas rodas no nepietiekama ūdens daudzuma organismā. Patiesībā tas ir nevis miega, bet gan ūdens trūkums, tāpēc, lai vai cik daudz cilvēks negulētu, miegainības sajūta nepāries.

🔸 Gremošanas problēmas. Visi gremošanas trakta orgāni pieprasa mitrināšanu. Piemēram, bez pietiekama mitruma daudzuma kuņģī samazinās gļotu blīvums, kā rezultātā kuņģa skābe var kaitēt gremošanas orgāniem. Visbiežāk tieši tas ir grēmu un citu gremošanas problēmu rašanās iemesls.

🔸 Noguruma sajūta bez „redzama” iemesla. Ūdens – galvenais enerģijas avots. Pat ēdienam, kuru mēdz uzskatīt par labu enerģijas avotu, nav nekādas vērtības, kamēr nav noticis hidrolīzes process, kura rezultātā no ūdens tiek iegūta enerģija neiro-impulsu padevei un operatīvām komandām.

🔸 Asins pieplūdums sejai (seja kā smadzeņu turpinājums – apkārtnes novērotājs).

🔸 Aizkaitinājums, naids un dusmu uzplūdi – smadzeņu mēģinājums izsargāties no darbībām, kurām nepieciešams daudz enerģijas. Izdzerot pāris glāzes ūdens, naidīgums pārvēršas laipnībā.

🔸 Trauksmes sajūta. Signāls ar kura palīdzību smadzeņu pieres daivas var nodot savas raizes par ūdens trūkumu brīžos, kad cilvēks ūdens vietā lieto citus dzērienus.

🔸 Nospiestības sajūta, nīgrums. Organisma galvenā bagātība ir dzīvības uzturēšanai svarīgo aminoskābju rezerves. Aminoskābju trūkums samazina smadzeņu darbības efektivitāti un izraisa nospiestību, nīgrumu.

🔸 Depresija. Nopietna atūdeņošanās fāze, kurā organisms ūdens trūkuma dēļ izmanto dzīvībai svarīgus resursus (piemēram, triptofānu, tirozīnu) kā antioksidantus, lai izvadītu toksiskos vielmaiņas atkritumus.

🔸 Vājums. Pazīme tam, ka smadzeņu funkciju uzlabošanai ir nepieciešams pastiprināt asinsriti. Smadzeņu šūnām ir nevēlama saskābšana. Šādos gadījumos var būt smaguma sajūta galvas rajonā.

🔸 Nemierīgs miegs, īpaši cilvēkiem gados. Nav ko sapņot par mierīgu miegu naktī, ja jūsu organismam trūkst ūdens. Pilnvērtīga miega laikā cilvēks izdala sviedrus – tātad arī ūdeni.

🔸 Nepamatota nepacietība. Mierīgam darbam ir nepieciešams daudz enerģijas. Ja nav pietiekamas enerģijas rezerves, organisms tiecas katru darbu paveikt maksimāli ātri. Šādu tieksmi ir pieņemts saukt par nepacietību.

🔸 Neuzmanība. Vēl viens veids kā smadzenes mēģina izvairīties no darba, kas prasa enerģijas patēriņu. Jo augstāka smadzeņu hidratācijas pakāpe, jo vairāk enerģijas smadzenes var veltīt informācijas apstrādei un jaunas informācijas uztverei. Savukārt, ūdens trūkums izraisa uzmanības deficītu bērniem, kuri dod priekšroku gāzētajiem dzērieniem.

🔸 Aizdusa citādi pilnīgi veselam cilvēkam, kas nav saistīta ar plaušu saslimšanām, vai infekcijas slimībām.

🔸 Tieksme pēc mākslīgiem dzērieniem – tējas, kafijas, gāzētiem dzērieniem, alkohola. Šādā veidā organisms signalizē, ka ir iestājies ūdens trūkums. Šādu vēlmi rada organisma nosacījuma reflekss, saistot šķidruma uzņemšanu ar ūdens dzeršanu. Patiesībā minētie dzērieni vēl vairāk atūdeņo organismu. Šāds stāvoklis izraisa stresu, liekot smadzenēm izstrādāt stresa hormonus, endorfīnus (dabīgus opiātus ), kas palīdz organismam tikt galā ar ekoloģiskā režīma traucējumiem. Viens no iemesliem, kādēļ cilvēki lieto mākslīgos dzērienus, ir pieaugošā atkarība no paša izstrādātajiem endorfīniem. Nākamais solis var būt jau narkotiku virzienā. Ja vēlieties savus bērnus pasargāt no šāda riska, izslēdziet no uztura kofeīnu saturošus produktus.

🔸 Sapņi par okeāniem, upēm vai citām ūdenskrātuvēm – zemapziņas vēlme piekļūt ūdens avotam un novērst slāpes. /Pēc ārsta F. Batmanghelidža grāmatas „Вода для здоровья” materiāliem/

Olga Butakova: Atūdeņošanās slimības (Krievu valodā)

UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEAIZVIETO PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU. KĀ ARĪ, UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEĀRSTĒ.
Green decorative leaf
Back to top