Pievienojies youtube kanālamPievienojies intagram kanālam

Neatkarīgais izplatītājs
Coral Club

Pēdējo reizi atjaunināts 15.02.2023

Maģiskie fermenti

Maģiskie fermenti

Fermenti tā ir mūsu dzīvība, jaunība, tie nodrošina visus dzīvības procesus organismā, bet tanī brīdī kad fermenti pārstāj darboties mēs sākam novecot.

Fermenti piedalās:

 • visos bioķīmiskajos procesos;
 • jaunu šūnu veidošanā;
 • mirušo šūnu izvadīšanā no organisma;
 • gremošanas procesos;
 • muskuļu saraušanās procesos;
 • sirdsdarbībā;
 • organisma atveseļošanā;
 • imunitātes nodrošināšanā;
 • palīdz no glikozes saņemt enerģiju;
 • u.c.

Fermenti piedalās arī tādos procesos, lai mēs varētu domāt, runāt, dzirdēt. Bez fermentiem nenotiek praktiski nekas. Visus procesus pat grūti uzskaitīt, jo kopumā ir 3000 fermentu, kuri nodrošina dzīvību mūsu organismā.

Fermenti un enzīmi ir viens un tas pats. Fermenti ir latīniskais nosaukums, bet enzīmi grieķiskais nosaukums, kuru izmanto medicīnā.

Fermenti ir bioķīmisko reakciju katalizatori – paātrinātāji. Ir divu veidu fermenti. Vienkāršie fermenti, kuri sastāv tikai no olbaltumvielām un ir saliktie fermenti, kuri sastāv no olbaltumvielas un apofermenta, kurš var būt kaut kāds minerāls. Vienkāršie fermenti piedalās gremošanas procesos, tādi kā: tripsīns, pepsīns u.c. Bet saliktie fermenti nodrošina kādu konkrētu ķīmisku reakciju.

Visi fermenti pamatā sastāv no olbaltumvielām un tās ir nepieciešamas fermentatīvajām reakcijām mūsu organismā. Par cik fermentiem piemīt olbaltumvielu īpašības, tad ir vielas, kuras tās iznīcina mūsu organismā. Tās ir stipras skābes, sārmi, smagie metāli, varš, svins, dzīvsudrabs, ultraskaņa, augsta temperatūra.

Ir arī fermentu inhibītori jeb indes. Viena no spēcīgākajām fermentu indēm ir tvana gāze, kas sasaistās ar fermentu citohromoksidāzi kas piedalās skābekļa pārnešanā, līdz ar to elpošanas procesi apstājas. Tieši tādēļ cilvēkam, kurš ir saindējies ar tvana gāzi, var būt nāvējoši, tieši dēļ fermenta nobloķēšanās.

Dažkārt fermenti mūsu organismā var arī nebūt. Viena no tādām saslimšanām ir albīnisms. Albīnisms ir tad, kad organismā neveidojas pigments matos un acīs, un līdz ar to pietrūkst tāds ferments kā tirozināze, kas veicina tirozīna pārvēršanos melanīnā. Tas ir viens no daudzajiem fermentu deficīta piemēriem.

Gremošanas fermenti

Vēdergraizes

Lielākā daļa cilvēku fermenti asociējas ar to, ka tie šķeļ uzturvielas gremošanas sistēmā. Bet, kas notiek tad, ja fermenti nestrādā pilnvērtīgi, jeb tie pietrūkst mūsu organismā? Šajā gadījumā barības vielas netiek šķeltas, un to atlikumi var nonākt asinsritē. Tie mūsu zarnu traktā rūgst, pūst, pievienojas ūdens un tas viss rada gāzes, un rodas diskomforta sajūta.

No vienas puses nepatīkama ir šī diskomforta sajūta, bet daudz nepatīkamākas ir sekas:

Rezultātā, ja dēļ fermentu deficīta trūkst barības vielas, tad to sauc par malabsorbcijas sindromu.

Viens no iemesliem, kādēļ vecumā veidojas tā sauktā demence, jeb plānprātība ir fermentu trūkums, dēļ kā barības vielas netiek sašķeltas, neveidojas pilnvērtīgs vielu komplekss, kas nodrošina smadzeņu darbību. Par cik galvas smadzenēm ir nepieciešamas aminoskābes, pilnvērtīgi tauki, vitamīni un minerāli.

Gremošanas procesi mūsu organismā

Mutes dobums

Gremošanas process sākas mutē. Gremošanas traktam ir vairākas daļas, un katrā no daļām strādā noteiktas fermentu grupas. Arī no mutes dobuma izdalās tāds ferments kā amelāze un limpāze. Piemēram, lai amelāze veidotos un pilnvērtīgi noritētu gremošanas procesi mutē, tai ir nepieciešams kalcijs un kalcija joni. Ja kalcijs trūkst tad arī ferments nespēs pilnvērtīgi sašķelt ogļhidrātus.

Kalcijs parasti organismā trūkst tad, kad organisms ir saskābis. Ja cilvēks uzturā lieto ļoti daudz gaļu, alkoholu, tad šie ir tie produkti, kuri ļoti saskābina organismu, un kas ļoti daudz patērē kalciju.

Ir svarīgi pieminēt fermentu inhibītorus, inhibītori ir tie, kas apgrūtina vai neitralizē fermentu darbību. Viens no tādiem inhibītoriem mutē tas ir fluors. Tas nozīmē to, ka pēc fluora lietošanas nevajadzētu ēst, jo, ja mēs tīram zobus ar fluoru saturošu zobu pastu tad fermentu darbība tiek bloķēta. Fluors ir arī ļoti kaitīgs galvas smadzenēm, jo tas ir viens no iemesliem Alcheimera slimības izraisīšanā.

Kuņģis

Tālāk barība no mutes pārvietojas uz kuņģi, kur notiek tālākais barības sadalīšanās process, kurā piedalās tādi fermenti kā proteāze un lipāze, un sālsskābe. Jaunākie pētījumi parāda, ka sālsskābe darbojas kā fermentu aktivators. Kuņģī pamatā tiek šķeltas olbaltumvielas. Ja kuņģī olbaltumvielas netiek sašķeltas tad visās pārējās kuņģa daļās barību vielu šķelšana būs apgrūtināta.

Ja cilvēkam ir gastrīts (+ nervu sistēma), kas mūsdienās ir ļoti izplatīta problēma, līdz ar to arī olbaltumvielas netiks sašķeltas. Olbaltumvielas netiks sašķeltas, jeb nepilnvērtīgi sašķeltas, ja cilvēks lieto skābes pazeminošus preparātus.

Aizkuņģa dziedzeris

Aizkuņģa dziedzerī ir tādi fermenti, kā tripsīns, amilāze, lipāze, kas šķeļ olbaltumvielas, cukurus un taukus. Aizkuņģa dziedzerim, lai tas pilnībā spētu nodrošināt fermentu izstrādi ir nepieciešams cinks. Cinks ļoti pietrūkst vecākiem cilvēkiem un var arī pietrūkt vīriešiem par cik cinks piedalās testosterona sintēzē. Par cinka trūkumu organismā var liecināt, ja cilvēks neizjūt dažādas garšas – sāļu, saldu, skābu.

Zarnu trakts

Tālāk barība pārvietojas uz zarnu traktu. Šajā gadījumā ir jāņem vērā, ka ļoti liela problēma gremošanas fermentu darbībā ir disbakterioze. Ja cilvēkam ir disbakterioze, tātad viņam ir iekaisums zarnu trakta sieniņās. Līdz ar to fermenti nespēj pilnvērtīgi izdalīties un veikt savu darbību, un rezultātā barības masas sāk rūgt, pūt un uzpūsties vēders. Ja ir kāda nepatīkama sajūta pēc kāda ēdiena, tad ir jāaizdomājas par fermentu trūkumu organismā, disbakteriozi vai iekaisumu zarnu traktā.

Kad veidojas disbakterioze?

 • pēc antibiotiku lietošanas;
 • kad ir zarnu trakta divertikuloze jeb tā saucamās kabatas – krona slimība;
 • ja zarnu traktā dzīvo parazīti;
 • ja dzīvo dažādas kaitīgās baktērijas.

Zarnu trakta mikrofloraZarnu trakta veselība ir atkarīga arī no mikrofloras klātbūtnes. Zarnu traktā ir vai nu labās vai nu sliktās baktērijas, un tās visu laiku cīnās savā starpā. Tieši labā mikroflora nodrošina pārtikas sadalīšanu ar fermentu palīdzību.

Kas notiek, ja fermentatīvā aktivitāte nav pietiekoša un barība netiek šķelta? Viena no problēmā ir alerģijas. Asinsritē nonāk nesagremotas pārtikas vielas un veidojas tā saucamā alerģija. Ja asinsritē nonāk olbaltumvielas, tad olbaltumvielām veidojas antivielas un rezultātā var veidoties autoimūnās saslimšanas. Asinsritē nonākot visam kaitīgajam var veidoties endotoksikoze.

Ja mēs runājam par organisma jaunību, par organisma attīrīšanu, par organisma veselību, atveseļošanos, ja mums nav fermentatīvā aktivitāte, ja mums ir pilns organisms ar šlakvielām, līdz ar to mēs nemaz nevaram runāt par pieminētajām lietām.

Arī par lieko svaru tiek daudz runāts, un arī pie liekā svara uzsveram fermentu nepieciešamību. Jo, ja šīs barības vielas netiek pilnvērtīgi sašķeltas, tās nonāk asinsritē un viņām kaut kur pēc tam ir jāpaliek, un viņas uzkrājas taukaudos. Taukaudi ir tā vieta, kur uzkrājās viss tas, kas netiek pārstrādāts.

Ja mēs runājam par zarnu traktu un tādu fermentu kā laktāze – laktāze šķeļ pienu un cukuru. Ir arī maltāze, kas šķeļ parasto cukuru. Saharāze, fruktoze un tregalāze šķeļ meža sēnes. Bet, ja runāt par laktāzi tad ir pierādīts, ka 50% cilvēku iedzīvotāju pietrūkst šis ferments. Šie fermenti bieži vien jau pietrūkst bērnībā. Rezultātā, ja cilvēks lieto piena produktus, kas viņa organismā netiek šķelti, tad tas viss nogulsnējās zarnu traktā. Tas viss īstenībā saīsina dzīvi aptuveni pa 20 gadiem.

Diezgan skumīgi ir noskatīties, kad mammas savus bērniņus baro ar mannā putru. Šajā gadījumā ir tāda veida piena maisījums, kurš ir neveselīgs. Bet bērniņiem rodas diatēze, ādas problēmas, problēmas ar vēderiņu. Pēc putras lietošanas parasti tek deguns kā alerģiska reakcija, bet bērni vienalga tiek baroti ar šiem piena produktiem, kaut gan viņiem ir piena, cukura nepanesība, jo nav fermenta, kurš šķeļ pienu un cukuru. Tieši tādēļ ar šo problēmu ir jābūt ļoti uzmanīgiem un noteikti vajadzētu izvairīties no piena produktiem, ja pēc piena lietošanas ir diskomforts vēderā – pūšanās, caureja, meteorismi, spazmas, sāpes. Viens no labākajiem padomiem ir izslēgt konkrētos produktus no sava uztura.

Daudzi cilvēki saskaras ar tādām lietām, kā podagru, sāļu veidošanos. Tas nozīmē tikai to, ka asinsritē ir nonākušas nesašķeltas barības vielas un tā kristāliskā forma nogulsnējās locītavās, kas izraisa sāpes un nepatīkamās sajūtas.

Tumšā lauka mikroskops

Tumšā lauka mikroskopā ir saredzamas visas nesašķeltās barības vielas, tas ir par iemeslu tam, ka mūsu asinis kļūst par purvu. Asinīs ir ne tikai eritrocīti un leikocīti, bet arī ir dažādas taukvielas, olbaltumvielas, baktērijas, parazīti un eritrocīti šādā vidē nespēj pilnvērtīgi veikt savu darbu.

Ir pārbaudīts, ka lietojot fermentus, jau pēc 10 minūtēm salipušie eritrocīti sāk plūst brīvi, šķeļas nepārstrādātās vielas un asins no ķīseļa pārvēršas par brīvi, plūstošu šķidrumu.

Žults

Gremošanas procesā ļoti svarīga ir žults, jo tieši žults izdalīšanās aktivizē tādus fermentus kā lipāzi, kas šķeļ taukus.

Dažreiz cilvēki aizraujas ar smūtijiem, bet mūsu kuņģis ir pielāgots tam, lai tas pārstrādātu cietu barību, jo cietās barības daļiņas kairina kuņģa gļotādu un līdz ar to izdalās hormoni, kuri aktivizē žults izdalīšanos. Rezultātā, ja ir pārāk daudz šķidrā pārtika, tad var rasties problēmas ar žultsakmeņiem, jo žults nespēj pilnvērtīgi izdalīties.

Fermentatīvās sistēmas sakārtošana

Kas ir nepieciešams, lai mūsu fermentatīvā sistēma pilnvērtīgi strādātu?

Ir nepieciešams noteikts pH līmenis, un tas ir no 6 līdz 8, kurā fermentatīvā sistēma spēj optimāli strādāt. Ir nepieciešami vitamīni, minerāli un pilnvērtīgs uzturs. Šeit sanāk apburtais loks, kad ir nepieciešamas aminoskābes un visas pārējās nepieciešamās vielas, veselīgai fermentatīvai sistēmai, bet tanī pat laikā pilnvērtīgi nestrādā gremošana tad arī nestrādā fermentatīvā sistēma.

Kā mēs varam nodrošināt organismu ar fermentiem?

Normālā gadījumā cilvēkam vajadzētu uzņemt pārtiku, kura būtu bagāta ar fermentiem. Dabā viss ir iekārtots pareizi – ir augļi, ogas un zaļumi, kuros ir šie fermenti. Tas viss paredzēts tam, lai palīdzētu mūsu organismam un neizsīktu un netiktu pārslogota mūsu fermentatīvā sistēma.

Uzņemot dzīvo pārtiku mūsu organisms tiek papildināts ar fermentiem un nodrošina pārējās pārtikas pārstrādi. Svaigēdāju ieguvums ir tas, ka svaigā barībā ir ļoti daudz dzīvo fermentu. Dzīvo fermentu kas piedalās pārtikas pārstrādē un kas nodrošina gan mūsu attīrīšanu, šūnu atjaunošanu, imunitāti, gan visu dzīvības procesu veselību. Bet diemžēl mēs ēdam pārstrādātu pārtiku – konservētu, saldētu, ar ķīmiju piesātinātu, ceptu un vārītu pārtiku, tai skaitā mikroviļņu krāsnī pagatavotu pārtiku. Viss tas iznīcina fermentus, bet svaigās pārtikas ir pavisam maz vai vispār nav. Patiesībā mēs ēdam absolūti nedzīvu pārtiku.

Kā mēs varam palīdzēt sev?

Mēs varam palīdzēt sev, lietojot uzturā zaļumus, augļus un dārzeņus. Viss bagātākie augļi ar dzīvajiem fermentiem ir banāni, kuri ir pirmajā vietā. Tad iet ananas, mango, avokado, kivi un brūklenes. Starp citu avokado satur lipāzi, kas palīdz šķelt taukus.

Kas ir pārtikā saucamie fermentu inhibītori?

Vieni no spēcīgākajiem fermentu bloķētājiem ir rieksti. Daudzi cilvēki lieto uzturā riekstus, kā olbaltumvielu avotu, bet jāatceras, ka visos riekstos, sēkliņās un graudaugos ir fermentu inhibītori. Inhibītori riekstos un sēkliņās ir nepieciešami lai no viņiem izaugtu augs, nevis lai mēs viņus ēstu. No riekstiem zemesrieksti (arahiss) ir viss kaitīgākie no visiem.

Kas notiek, ja mēs ēdam salātus, kuriem ir pievienoti rieksti? No vienas puses svaigajos salātos ir daudz dzīvo fermentu, bet no otras puses mēs bloķējam fermentu darbību ar inhibītoriem, kuri atrodas riekstos.

Kas vēl pieder pie inhibītoriem uzturā?

Tas ir olu baltums, tie ir zaļie kartupeļi, no kuriem ir izauguši asni. Tie arī ir zirņi, pupas un prosa. Visi šie produkti bloķē mūsu fermentatīvo sistēmu un ar šo arī ir izskaidrojams, kādēļ mums rodas diskomforta un smaguma sajūta vēderā, kad esam kaut ko no šī apēduši.

Kā var iegūt no visiem šiem produktiem veselīgus produktus?

Visas šīs sēklas un graudaugi izaug, ja veidojas dīgsti, tas nozīmē, ka tanī brīdī visi inhibītori mirst. Līdz ar to ļoti veselīgi fermentatīvie avoti – visas diedzētās sēklas, graudi, kviešu dīgstu asnu sula.

Riekstus un graudaugus ieteicams izmērcēt, lai neitralizētu fermentu inhibītorus un padarītu veselīgus.

Ja runāt par sildītu pārtiku, tad bija veikts eksperiments ar žurkām, kur viena grupa tika barota ar svaigi pagatavotu pārtiku, bet otra grupa ar sildītu pārtiku. Pirmā grupa, kura tika barota ar tikko pagatavotu, svaigu pārtiku, bija veselīgas, neslimoja, bija ar spīdīgu kažoku. Bet otra grupa diezgan ātri kļuva slima, kažoks kļuva neglīts. Un tā ir atbilde tam, ka sildītā pārtikā nebija fermentu.

Labāk uzturā lietot, ļoti daudz augļus, zaļumus – dzīvo pārtiku. Un pēc iespējas mazāk konservētu, ceptu, vārītu. Labāk pārtiku tvaicēt, jo olbaltumvielas tiek iznīcinātas 60 grādos.

Kad nepieciešama fermentatīvā terapija?

 • ja gribam aizkavēt visus novecošanās procesus;
 • ja gribam atjaunot savu organismu;
 • ja gribam attīrīt savu organismu;
 • pie pazeminātas imunitātes;
 • fermenti ir nepieciešami pēc traumām;
 • fermenti ir ļoti nepieciešami pie locītavu bojājumiem, osteoartrīta;
 • pie hroniskām plaušu slimībām;
 • cistiski fibrozām slimībām;
 • tad kad veidojas saistaudi;
 • pie agrīnas onkoloģijas;
 • pie neauglības;
 • pie limfostāzes;
 • fermenti palīdz cīņā ar parazītiem – pārstrādājot viņus;
 • pie kandidozes;
 • pie akmeņiem žultspūslī;
 • pie podagras, pat, ja ir sāļi;
 • pie novājēšanas procesiem.

Fermentu grupu veidi

Ir divu izcelsmes grupu fermenti. Ir augu valsts fermenti un dzīvnieku valsts fermenti. Dzīvnieku valsts fermenti ir medikamentu formā, ko varam uzņemt ļoti īsu brīdi, jo pretējā gadījumā aizkuņģa dziedzeris var kļūt slinks un pārstāt izstrādāt paša savus fermentus.

Augļu grozsSavukārt augu valsts fermentus mēs varam uzņemt visa mūža garumā. Kā jau tika minēts, ka augi un augļi ir paredzēti tam, lai mūs nodrošinātu ar fermentiem. Bet diemžēl mēs tos uzņemam maz, dažkārt tie nemaz mums nav pieejami, īpaši ziemas laikā.

Mēs varam augu valsts fermentus uzņemt uztura bagātinātāju veidā. Mums ir tādi produkti kā Assimilators un Papaija. Assimilators satur bromalainu, kuru iegūst no ananasiem, bet papaīnu iegūst no papaijas. Tie satur proteāzi, lipāzi, celulāzi, kas pārstrādā olbaltumvielas, taukus un ogļhidrātus.

Jo īpaši, ja cilvēks nav vairs tik jauns, tad viņam zarnu traktā ļoti daudz uzkrājās nesagremotās olbaltumvielas, sieniņas aplīp, un nav kas palīdz ar to visu tikt galā, jo fermentatīvā sistēma jau ir izsīkusi. Tieši tādēļ mēs varam palīdzēt ar uztura bagātinātājiem, lai neizsīktu pašu fermentatīvā sistēma, jo diemžēl pārtikā nav tik daudz viss nepieciešamais, lai spētu nodrošināt mūs.

Indijā papaiju sauc par dzīvības augli, pateicoties tam, ka papaija ir viena no tām, kurā viss vairāk dzīvo fermentu. Papaīns ne tikai šķeļ olbaltumvielas, bet arī iedarbojas uz iekaisuma procesiem mūsu zarnu traktā, iedarbojas uz erozijām un čūlām. Papaija satur arī lizocīmu, kas iznīcina baktērijas un vīrusus.

Var izvēlēties jebkuru no šiem produktiem un tas būs tikpat līdzīgi ka būtu lietota uzturā papaija, ananas, mango vai avokado, kuri mums nav tik pieejami, nerunājot nemaz par to kvalitāti.

Fermenti ir jālieto pēc ēšanas, vienu vai divas kapsulas. Var lietot, ja ir pazemināta kuņģa skābe un ja ir procesi, kas ar kuņģi nav saistīti, tad var lietot 15-20 minūtes pirms ēšanas. Vienīgais ir jāuzmanās ar Assimilatoru, jo tajā ir bromalains, kas var kairināt kuņģi. Ja kādam ir problēmas ar kuņģi, piemēram, gastrīts, tad labāk izvēlēties Papaiju.

Jāpiemin arī tādi šūnu fermenti, kā glutationa peroksidāze un superoksidismutāze, kas aizsargā mūsu šūnas membrānas no bojājumiem un novecošanās. Lai tie varētu pilnvērtīgi strādāt tad mums papildus ir nepieciešams cinks, selēns, varš un mangāns. Glutationa peroksidāze aizsargā mūsu smadzeņu šūnas no bojājuma un šim fermentam ļoti nepieciešams selēns.

Nobeigums

Ja mūsu fermentatīvā sistēma strādā, tad mēs esam veseli, jauni un skaisti. Bet, izsīkstot fermentatīvajai sistēmai, izsīkst arī visi dzīvības procesi mūsu organismā. Tādēļ palīdzēsim savai fermentatīvajai sistēmai, palīdzēsim tai pilnvērtīgi strādāt, palīdzēsim savam organismam būt veselam.

Apkopotā informācija rakstā ir balstīta uz nutricioloģes/kosmetoloģes Ivetas Žīgures materiāliem.

Kā iegādāties produkciju?

Produkcijas iegāde iespējama ar speciālu atlaižu karti.

Atlaižu kartes noformēšana

Lūdzu, uzmanīgi iepazīstieties ar reģistrācijas noteikumiem, ja izmantojat referālo saiti.Zane Jirgensone

 1. Pārejot uz doto saiti, Jūs apstiprināt savu vēlēšanos iestāties Coral Club kompānijā, Zanes Jirgensones struktūrā, kas kļūst par jūsu rekomendētāju / konsultantu;
 2. Pārejot uz doto saiti, Jūs apstiprināt savu vēlēšanos saņemt no rekomendētāja / konsultanta informāciju par kompānijas produkciju, tās piemērošanas koncepciju un kompānijas darbības principiem latviešu valodā.

Es piekrītu Reģistrācijas forma

Pēc reģistrācijas jums tiks piešķirts atlaižu kartes Nr., kuru pielietojot jums tiks piemērota 20% atlaide (neierobežotā laika periodā) visiem produktiem, iepērkoties kādā no Coral Club veikaliem vai internetā.

Ja vēlaties konsultēties par produktu iegādi vai lietošanu, sazinieties ar kādu no veselības konsultantiem.

UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEAIZVIETO PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU. KĀ ARĪ, UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEĀRSTĒ.
Green decorative leaf
Back to top